پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

دفتر آموزش و پژوهش نهاد خبر داد؛

انتشار مقاله مستخرج از طرح پژوهشی نهاد در مجله Library Philosophy and Practice

طرح پژوهشی

مقاله‌ «Library Services Needed by the Disabled in Iran: A Qualitative Stud»، مستخرج از طرح پژوهشی «شناسایی و سنجش نیازهای معلولان به‌منظور طراحی برنامه‌ها و خدمات متناسب برای کتابخانه‌های عمومی» در مجله Library Philosophy and Practice دانشگاه نبراسکا منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مقاله‌ای با عنوان «Library Services Needed by the Disabled in Iran: A Qualitative Stud»، مستخرج از طرح پژوهشی «شناسایی و سنجش نیازهای معلولان به‌منظور طراحی برنامه‌ها و خدمات متناسب برای کتابخانه‌های عمومی» در مجله Library Philosophy and Practice دانشگاه نبراسکا منتشر شده است. این مجله در پایگاه‌های Scupus،Proquest ،LISTA ،Ebscohost  و چند پایگاه‌ دیگر نمایه می‌شود.

این مقاله افراد معلول را بزرگ‌ترین اقلیت جهان می داند که مانند دیگران، برای ایفای نقش مثبت در جامعه به اطلاعات و مهارت نیاز دارند. مقاله با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی به شناسایی انواع خدمات کتابخانه‌ای و برنامه‌های مورد نیاز افراد دارای معلولیت جسمی- حرکتی، بینایی و شنوایی می‌پردازد و از مصاحبه نیمه‌ساختاریافته برای گردآوری اطلاعات استفاده کرده است.

در بخش یافته‌های مقاله، نیازها و خدمات کتابخانه‌ای شناسایی‌شده در هشت گروه سیاست‌گذاری و بودجه، تبلیغات و توسعة خدمات، دسترس‌پذیری و فضای فیزیکی کتابخانه، خدمات و برنامه‌ها، منابع انسانی و آموزش، مجموعه، تجهیزات اطلاعاتی و امکانات رفاهی دسته‌بندی شده‌ است. گروه خدمات و برنامه‌ها بیشترین فراوانی را در هر سه گروه معلولان دارد.

در گروه افراد دارای معلولیت جسمی- حرکتی، دسترس پذیری و فضای فیزیکی بالاترین رتبه را دارد و در دو گروه نابینایان و ناشنوایان، خدمات و برنامه‌ها بیشترین فراوانی را دارند. همچنین نیاز به اطلاع از خدمات کتابخانه به روش‌های مختلف شامل ایمیل، پیام کوتاه و رسانه‌های اجتماعی، بیشترین فراوانی را دارد. 

گفتنی است، طرح پژوهشی «شناسایی و سنجش نیازهای معلولان به‌منظور طراحی برنامه‌ها و خدمات متناسب برای کتابخانه‌های عمومی» به سفارش نهاد کتابخانه های عمومی کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اجرای علمی منصوره فیض آبادی از سال ۱۳۹۸ شروع شده و در مرحله پایانی قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 2 =