شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

کتاب و کتاب خوانی به رشد روح انسان کمک می کند

خراسان جنوبی

همزمان با هفته کتاب، جمعی از کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی استان با حجت الاسلام و المسلمین عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، همزمان با هفته کتاب، جمعی از کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی استان با حجت الاسلام و المسلمین علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی دیدار کردند.

حجت الاسلام و المسلمین آقای عبادی با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب خوانی، گفت: گاهی کتاب حالت دوا دارد و بیماری‌های روحی را درمان می‌کند، گاهی هم سم است به طوری که خرابی ایجاد می کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، با اشاره به اینکه انسان با حیوان حدود ۴۰ تفاوت اصلی دارد، گفت: یکی از مهم ترین تفاوت‌ها این است که انسان ذاتاً به دنبال دانستن است و همان گونه که زمان گرسنگی به دنبال طعام و هنگام تشنگی به دنبال آب می رود، برای دانستن نیز کنجکاو است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با تاکید بر اینکه بخشی از علوم در زندگی مادی مورد نیاز است، افزود: شاید بعضی‌ها تصور کنند کسانی که به دنبال علم می روند، به دنبال رفاه مادی بیشتری هستند، در صورتی که اینگونه نیست. به عنوان مثال اینکه در کهکشان‌ها و ماورای آسمان‌ها چه می‌گذرد، به زندگی روزمره کسی ارتباطی ندارد ولی افراد بسیاری هستند که به دنبال این مسئله ‌اند، حتی برخی افراد در راه کسب علم جان خود را نیز به خطر می اندازند.

به گفته وی کسب علم یک حس مستقل است نه ابزاری برای زندگی، همانگونه که پیامبر اکرم(صلوات الله علیه) می فرمایند «طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة» کسب علم یک واجب است و دلیل وجوبش همان حس کنجکاوی است. این دنیا مقدمه‌ای است که انسان در فراگیری علم جایگاه اصلی آن را پیدا می کند.

وی با بیان اینکه عبادت در شب قدر بسیار ارزشمند است و روایات و ادعیه بسیاری برای این شب توصیه شده است، خاطرنشان کرد: مرحوم شیخ عباس قمی که بسیاری از ادعیه و نمازها را ایشان ذکر می‌کند، نیز نقل کرده که بهتر از همه‌ی این عبادات در شب قدر کسب علم است.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه ما در شرایطی زندگی می کنیم که انسان و اسلام غریب واقع شده‌اند، بیان کرد: انسان‌ها را به قدری درگیر بازی‎‌های سیاسی شده اند که خود را فراموش کرده اند. اسلام نیز غریب است چراکه اگر از ما مسلمانان در مورد اسلام بپرسند نمی توانیم جوابی بدهیم که حق مطلب را ادا کرده باشیم، لذا شرط اولیه حفظ دین و نفس، کسب علم است.

وی با اشاره به اینکه اهمیت کتاب این است که حامل علم است، گفت: همانگونه که در سفره خوراک بدن تامین می شود، با علم نیز خوراک روح تامین می شود و سفره علم همین کتاب است، اما باید توجه داشت که همان گونه که بر سر هر سفره‌ای نباید نشست، هر کتابی را نیز نباید خواند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی تصریح کرد: خوارک بدن گاهی غذا است، گاهی دوا و گاهی سم است؛ خوراک روح نیز این گونه است به طوری که برخی کتاب‌ها غذای روح‌اند و باعث افزایش معلومات می شوند، گاهی کتاب حالت دوا دارد و بیماری‌های روحی را درمان می‌کند، گاهی هم سم است به طوری که این علم خرابی ایجاد می کند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای عبادی با تاکید بر اینکه برخی علم‌های امروزی تبدیل به تکنیکی برای وحشی‌گری، اختلاص و دزدی شده است، بیان کرد: این علمی که جز خرابی و آواره کردن مردم چیز دیگری ندارد، از علم ابلیس بدتر است.

وی افزود: فضای مجازی اگر در اختیار متخصصان داخلی قرار داشت یک تکنیک (بستر) مفید در بدست آوردن منابع بود، اما چون دست بیگانه است کودکان و نوجوانان برای دریافت منابع آموزشی بیشتر تهدید می‌شوند تا علم کسب کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به اینکه در زمان گذشته تهیه کتاب و مطالعه کار راحتی نبود، گفت: علامه امینی(قدس سره) گاهی برای خواندن کتاب از نجف به مشهد و از آنجا به هند سفر می‌‎کرد، عشق به مطالعه و کسب علم این گونه است، اما امروزه انسان‌ آن‌قدر درگیر خانه، ماشین و معیشت شده‌ که دیگر به کسب علم توجه چندانی نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی در پایان با تاکید بر اینکه کتاب و کتابداری کار بسیار مقدسی است، خاطر نشان کرد: تا می توانید به فرهنگ اصیل اسلامی و انسانی کمک برسانید.

در ادامه جانشین مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در این دیدار با بیان اینکه بزرگ ترین کتابخانه روستایی کشور در روستای خوانشرف شهرستان نهبندان است، گفت: شعار امسال هفته کتاب «دانایی و مانایی» است و برنامه‌های فرهنگی و ترویجی در هفته کتاب سال جاری با توجه به وضعیت شیوع کرونا به شکل مجازی برگزار می‌شود. نقد کتاب، جلسات مشاوره، قصه گویی و نمایشگاه کتاب و... از آن جمله است؛ همچنین به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، چهار کتابخانه عمومی در مناطق مختلف استان آماده افتتاح است که با بهره‌برداری از آن ها، تعداد کتابخانه‌های خراسان جنوبی به ۸۳ باب می‌رسد.

وی بیان داشت: این پروژه ها در شهر باغستان شهرستان فردوس به متراژ ۱۲۰ مترمربع، روستای تیغاب شهرستان قاینات به وسعت ۱۶۰ مترمربع، کتابخانه بهمن آباد شهرستان زیرکوه به متراژ ۱۶۰ مترمربع و کتابخانه معصوم آباد شهرستان خوسف با ۱۲۰ مترمربع تکمیل و آماده افتتاح است. با افتتاح این چهار کتابخانه، هشت هزار و ۲۰۱ نفر از خدمات کتابخانه‌های عمومی برخوردار می شوند.

 حاجی  در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ۸۳ باب کتابخانه عمومی شامل ۷۲ کتابخانه نهادی و ۱۱ کتابخانه مشارکتی در استان وجود دارد که این تعداد ۷.۷۹ درصد نسبت به سال ۹۸ رشد داشته است و سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی در خراسان جنوبی به ۲.۵۷ متر مربع به ازای هر ۲۵ هزار نفر رسیده است. 

به گفته وی امسال دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی با شرکت ۳۰ هزار و ۴۲۶ نفر در بخش آنلاین و با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و سایر ادارات استان برگزار شد که ۲ برنده کشوری از استان و تعدادی برگزیده کتابخانه‌ای داشت.

حاجی افزود: مسابقه «امر به معروف و نهی از منکر» از دیگر برنامه‌های شاخص فرهنگی است که توسط کتابخانه‌های عمومی استان با حضور سه هزار و ۷۷۷ نفر در سال جاری برگزار شد و  خراسان جنوبی مقام نخست از لحاظ مشارکت به نسبت جمعیت در کشور را کسب کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 5 =