شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲

به مناسبت ۲۴ آبان ماه؛

استاندار استان مرکزی به مناسبت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار پیامی صادر کرد

آقازاده استاندار مرکزی

آقازاده استاندار مرکزی در پیامی به مناسبت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی لازمه توسعه فرهنگی هر جامعه است که در این زمینه نظام آموزشی و خانواده می‌تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، در این پیام آمده است:

نامگذاری ۲۴ آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی فرصتی مغتنم برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است؛ کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می‌کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی وتاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند. بی شک توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع در گرو خواندن کتاب است و اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه خصوصاً در میان جوانان و نوجوانان  یکی از مهمترین راه‌های توسعه فرهنگی است و بی‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در جهان امروز، میزان سرانه مطالعه است.

از آنجا که سرانه مطالعه کشور متناسب با شأن، سابقه و داعیه فرهنگی ایران و هدف های ترسیم شده برای جمهوری اسلامی نیست لذا تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتاب خوانی و ارتقاء سرانه مطالعه کشور موضوعی است که باید از سوی نظام آموزشی، خانواده ها بعنوان اولین بنیاد تاثیرگذار در جامعه و کتابخانه‌ها و کتابداران به عنوان مروجان اصلی این مساله مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

بی شک محیط و شرایط خانواده، روش تربیتی و آموزشی والدین، اهتمام مراکز علمی و دانشگاه ها با فراهم کردن فضای مناسب و کتاب‌های مورد نیاز برای مطالعه، راه اندازی کتابخانه‌ها و نمایشگاه ها در سطح شهر و مشارکت کتابداران از جمله مواردی است که می‌تواند فرهنگ کتابخوانی را در جامعه نهادینه کند.

روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار را به همه دست اندرکاران و تلاشگران این عرصه خصوصاً کتابداران استان تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیق روز افزون همراهان همیشگی و مشتاقان عرصه کتاب و کتاب خوانی را در خدمت به فرهنگ و علم و ادب ایران اسلامی از درگاه خداوند متعال مسالت دارم. امیدوارم با افزایش فضاهای کتابخانه‌ای در استان، شاهد توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش دانش و آگاهی در بین مردم استان بویژه کودکان و نوجوانان باشیم.

برچسب‌ها