شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷

یادداشت مجید قدمیاری مسئول کتابخانه شریعتی نیشابور و کتابدار برتر سال۹۶ از نظر خدمات کتابخانه‌ای

هفته کتاب فرصتی مناسب برای آشتی کودکان با کتاب است

مجید قدمیاری

به مناسبت ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مجید قدمیاری مسئول کتابخانه دکتر شریعتی نیشابور و کتابدار برتر سال۹۶ در یادداشتی این ایام را فرصت آشتی کودکان با کتاب و کتابخانه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، یادداشت مجید قدمیاری مسئول کتابخانه شریعتی نیشابور و کتابدار برتر سال۹۶ از نظر خدمات کتابخانه‌ای را در ادامه می خوانید:


در دنیای شلوغ و پرهیاهوی امروزی که والدین ساعت زیادی از روز را در بیرون از منزل می گذرانند   پرسش" بچه ها با چه چیزی بیشتر سرگرم می شوند؟ " یک دغدغه همیشگی است. شاید ساده ترین و دم دستی ترین پاسخ به این سوال خرید یک گوشی همراه و یا یک تبلت است که کودکانمان را حتی برای ساعاتی کوتاه ساکت نگاه دارد؟ بله ساکت!  
اما پدران و مادران امروزی برای تقویت اعتماد به نفس و پرورش عزت نفس فرزندانشان چه راه کارهایی دارند؟
دکتر ملانی بازارات در کتاب ارزشمند عزت نفس سالم  یکی از راهبردهای تقویت عزت نفس کودکان را کتاب خواندن می داند.

وی در این کتاب می نویسد:"خواندن کتاب برای بچه به عنوان زمان آسودگی و آرامش، برای او سودمند است تا بداند که شخصی مهم است و ارزش و توجه خاص را دارد و نیز دوست داشتنی است. زمان مطالعه کتاب اغلب مهم ترین زمان در زندگی کودک است. بچه هایی که مجذوب کتاب هستند و کتاب را دوست دارند بچه هایی هستند که اعتماد به نفس بالای دارند و موفق اند.
به خاطر داشته باشیم صرفا با پرداخت پول به کودکان و خرید آخرین مدل های تلفن همراه و یا تبلت والدین خوبی نخواهیم بود. عضویت در کتابخانه،  گرفتن اشتراک مجلات برای بچه ها،  خرید کتاب در مناسبت های خاص، هدیه دادن کتاب در مراسم و جشن های خانوادگی، خواندن کتاب با صدای بلند توسط بچه ها در میهمانی ها و مراسم خانوادگی، داشتن کتابخانه کوچکی در منزل و کارهایی از این قبیل   پول و وقت زیادی از والدین نخواهد گرفت و ضمن تقویت عزت نفس کودکان در تقویت رابطه پدر و مادر با فرزندان شان نیز موثر خواهد بود.
لذا  هفته کتاب را فرصتی مغتم می دانیم که کودکان همراه با والدین شان در کتابخانه های عمومی حضور یابند تا برای دقایقی هرچندکوتاه، لذت لمس کتاب و جستجوی کتاب ها را در قفسه های رنگارنگ کتاب را تجربه کنند.
آیا فرصت کتاب خواندن ندارید؟
به یاد داشته باشید ما همیشه برای آنچه برایمان ارزشمند است زمان صرف می کنیم.

برچسب‌ها