سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

طی یادداشتی صورت پذیرفت؛

تقدیر امام‌جمعه فسا از افتتاح خانه کتاب کودک و نوجوان در کتابخانه بهشتی

یادداشت امام جمعه فسا

در پی افتتاح خانه کتاب کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی دکتر بهشتی فسا امام‌جمعه این شهر، طی یادداشتی از این اقدام پسندیده تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، در پی افتتاح بزرگ‌ترین بخش کودک فارس در کتابخانه آیت‌الله دکتر احمد بهشتی فسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمالی زاده، امام‌جمعه فسا طی یادداشتی از این اقدام پسندیده تقدیر کرد. متن کامل این یادداشت در ادامه آمده است:

از روزی که وارد فسا شدم در مراسم و سخنرانی‌های گوناگونی شرکت کرده‌ام، اما یکی از شیرین‌ترین و دل‌چسب‌ترین آن‌ها حضور در افتتاحیه بزرگ‌ترین خانه کتاب کودک و نوجوان استان فارس در فسا بود. اقدام بسیار ارزشمندی که مسئولان آینده‌نگر و با درایت اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان باکیفیتی نسبتاً مناسب و فضایی درخور انجام داده‌اند.

متأسفانه شمارگان کتاب خبر از بی‌رونقی بازار کتاب و بی‌توجهی به کتابخوانی در جامعه ما می‌دهد. آمار سرانه مطالعه نیز در کشور ما از ۲ تا ۷۵ دقیقه متفاوت است که البته این آمار تمام آنچه به خواندن مربوط است، اعم از کتب درسی، غیردرسی، ادعیه، قرآن و متن‌های صفحات مجازی و... را شامل می‌شود! کتاب و کتابخوانی مهجور بود تا اینکه با گسترش گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی، غریب‌تر هم شد.

برای حل این مشکل بزرگ می‌بایست نسل آینده را از کودکی با کتاب مأنوس کرد. مطالعه در دوران کودکی یکی از عناصر اصلی تأثیرگذار در شکل‌گیری شخصیت کودک است. به اعتقاد کارشناسان امر تربیت، والدین به‌عنوان اولین و مؤثرترین الگو برای کودک باید بر اعمال و رفتار خود کنترل داشته باشند  و برای کتابخوان کردن فرزندان خود برنامه‌ریزی کنند.

بدیهی است که آشنا کردن کودکان با کتاب و کتابخوانی تأثیر بسزایی در رشد و تکامل تمامی ابعاد شخصیت آنان خواهد داشت و توجه به این مهم، موجب تربیت افرادی سالم و درنهایت شکل‌گیری جامعه سالم است که این نیاز به برنامه‌ریزی جدی نیاز دارد. در گام نخست، ضرورت برنامه‌ریزی آموزش و پرورش و در درجه بعد ایجاد فضاهای مناسب و جذاب و متناسب با روحیه کودکان حائز اهمیت است؛ الحمدالله مسئولین اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فسا به این مهم به‌خوبی پرداخته‌اند و می‌دانند که هنوز راه بسیاری در پیش است.

پیش از هر چیز ضمن تقدیر و تشکر خاضعانه از این عزیزان بزرگوار، توصیه می‌کنم که این مسیر نو را  که به یاری خداوند نتایج بسیار ارزشمندی در پی دارد، پیگیری کرده و نقایص آن را شناسایی و رفع نمایند و توجه ویژه‌ای به تربیت نیروی انسانی با دانش و خوش‌ذوق برای آموزش و رشد کودکان مراجعه‌کننده داشته باشند. مطمئناً مردم نجیب این دیار قدردان آنان و خداوند نیز شاهد و سپاسگزار خواهد بود.

امید است مسئولین محترم با حمایت‌هایشان و مردم عزیز با هدایت نوجوانان و کودکان خود به خانه کتاب موجبات دلگرمی متولیان و گسترش این مکان‌ها را فراهم آورند.