یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نکا مطرح کرد؛

اشتیاق به مطالعه از طریق پیوند سنت قدیمی «شونیشت» با کتاب

فاطمه جعفري - کراپ‌شده

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نکا با اشاره به طرح «شونیشت»، یکی فعالیت های ترویجی انجام شده در روستای دنگ سر، گفت: «شو نیشت» به زبان محلی به معنای شب نشینی است که در گذشته بسیار رایج بود و ما این شب نشینی ها را با محوریت کتاب دوباره احیا کردیم.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دنگ‌سرک روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نکا در استان مازندران است. این روستا بیش از ۲۵۰۰ نفر جمعیت دارد و فاقد کتابخانه است،‌ با این حال به دلیل فعالیت های ترویجی انجام شده در حوزه کتابخوانی به عنوان روستای دوستدار کتاب شایسته تقدیر در پنچمین دوره این جشنواره معرفی شد.

فاطمه جعفری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نکا که به عنوان کتابدار افتخاری در روستاهای فاقد کتابخانه نیز به ترویج کتابخوانی می پردازد، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خصوص فعالیت های ترویجی انجام شده در روستای دنگ‌سرک گفت: طرح «شو نیشت» با کتاب یکی از برنامه های اجرا شده در روستای دنگ‌سرک بود؛ این طرح برگفته از آداب و رسوم سنتی مازندران است؛ «شو نیشت» به زبان محلی به معنای شب نشینی است که در گذشته بسیار رایج بوده و متأسفانه این روز ها قدری کمرنگ شده است. سال گذشته تصمیم گرفتیم شب نشینی ها را با محوریت کتاب دوباره احیا کنیم که با استقبال دهیاری و اهالی روستا رو به رو شد؛ برنامه را با دعوت از نویسندگان بومی روستا، مادربزرگ ها و پدربزرگ ها آغاز کردیم؛ در این نشست ها مادربزرگ ها و پدربزرگ ها از افسانه های مازندران می گفتند و شاهنامه می خواندیم؛ این برنامه رفته رفته با استقبال گسترده اهالی روستا و دهیاری رو به رو شد و اهالی به صورت داوطلبانه خواستار برگزاری شو نیشت در منزل خود می شدند.

وی ادامه داد: طرح «صدای کتابدار» از دیگر برنامه های اجرا شده در این روستا بود. این طرح ویژه دانش آموزان بود؛ روستا فاقد مدرسه راهنمایی و دبیرستان است از این رو دانش آموزان باید هر روز از طریق سرویس مدرسه به شهر بیایند. طرح «صدای کتابدار» با هدف استفاده بهینه از زمان دانش آموزان انجام می شود و طی آن کتابداران به معرفی کتاب می پردازند و صدای خود را ضبط می کنند و دانش آموزان در مسیر روستا تا مدرسه به صدای کتابدار گوش می دهند. همچنین طرح «تبلت خداحافظ» با هدف دوستی دوباره بچه ها با کتاب اجرا شد؛ واقعیت این است که این روزها حتی در روستا، بچه ها که به هم می رسند از بازی ها و نرم افزارهای جدید صحبت می کنند؛ برای اجرای این طرح ما زیلویی در کوچه می انداختیم و کتابی به بچه ها معرفی می کردیم. از آن ها می خواستیم کتاب را بخوانند، از آن نقاشی و یا آن را خلاصه کنند و جایزه بگیرند.

جعفری با اشاره به اجرای طرح «میهمانی صحرا» در روستای دنگ‌سرک، در این خصوص گفت: از گذشته های دور تاکنون زنان روستایی پا به پای مردان در مزارع کشاورزی کار می کنند. با اجرای این طرح،‌ کتابداران به میان زنان مشغول به کار می رفتند و برایشان کتاب می خواندند.

وی اضافه کرد: طرح «پنج شنبه های انتظار» نیز با هدف ترویج مهدویت انجام می شود و طی آن روز های پنج شنبه به معرفی کتاب هایی با موضوع امام زمان (عج) می پردازیم. با استقبال اهالی روستای دنگ‌سرک از این طرح، «پنج شنبه های انتظار» در پایگاه بسیج روستا اجرا می شود. همچنین طرح «پاس کتاب» در زمین ورزشی روستا با حضور مسئولان و مردم برگزار می شود و طی آن حاضرین به معرفی کتاب می پردازند.

جعفری با اشاره به اجرای طرح «ستاره می شوم اما با کتاب» در روستای دنگ‌سرک، در خصوص این طرح گفت: کودکان و نوجوانان در سنینی علاقه به شهرت پیدا می کنند و معمولا دوست دارند فوتبالیست و یا هنرپیشه شوند. در این طرح، ما کودکان و نوجوانان را با اهمیت کتاب و کتابخوانی آشنا کردیم و به آن ها گفتیم که برای ستاره شدن نباید تنها به دنبال دیده شدن، باشیم؛ برای ستاره شدن می توانیم نویسنده خوبی باشیم. این طرح با استقبال اولیای مدرسه رو به رو شد.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: حمایت دبیرکل از کتابداران به ما انگیزه مضاعف می دهد و تلاش امروز من برای ترویج کتابخوانی، نتیجه اعتماد ایشان است.